تبلیغات
Ž - مطالب خرداد 1396
 
Ž
 
 
سه شنبه 30 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده Ž

[ad_1]

مفیدستان:

خبرگزاری مهر – برای نخستین بار در تاریخ فیزیکدانان موفق شدند نور مایع را در دمای اتاق تولید کنند.

پایگاه علمی – خبری ساینس الرت در گزارشی نوشت: تولید نور مایع اتفاقی بزرگ در دنیای علم محسوب می شود. بدین ترتیب فیزیکدانان توانستند این شکل عجیب از ماده را دست یافتنی تر از هر زمان دیگری کنند.

حالت پنجم ماده در دمای اتاق؛نور مایع تولید شد!

آنچه که این دانشمندان ارایه کرده اند در واقع یک مایع بسیار منحصربفرد محسوب می شود که سایش و چسبندگی آن صفر است. حتی برخی معتقدند باید عنوان پنجمین حالت ماده را به این دستاورد اطلاق کرد.

این ماده عجیب به نور این امکان را می دهد تا در اطراف اشیا و زوایا منتشر شود.

نور معمولی مانند یک موج رفتار می کند و برخی موارد نیز همانند یک ذره. در واقع نور همواره در مسیر صاف و مستقیم سیر می کند و دقیقا به همین دلیل است که چشمها نمی توانند آن سوی اشیا و زوایا را مشاهده کنند. اما تحت شرایط بسیار خاصی، نور می تواند همچون یک مایع عمل کرده و در اطراف اشیا سیر کند.

همواره تصور می شد که تولید نور مایع که ویژگیهایی شبیه یک موج را دارد تنها در دمای نزدیک به صفر مطلق امکانپذیر بوده که تنها کسری از ثانیه عمر هم دارد.

اما در مطالعه اخیر محققان انستیتو فناوری نانو CNR NANOTEC در ایتالیا تولید نور مایع در دمای اتاق را محقق کردند.

دانیله سانویتو که این مطالعه با هدایت وی انجام شده می گوید: مهمترین ویژگی دستاورد این است که نور مایع را در دمای اتاق و تحت شرایط بسیار خاص تولید کرده ایم. در این مسیر از ذراتی موسوم به «پولاریتون» استفاده شده است.

[ad_2]

لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب نور مایع تولید شد! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :نور مایع تولید شد!
http://mofidestan.ir/%d9%86%d9%88%d8%b1-%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%b4%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 14 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده Žمفیدستان:


اردیبهشت در باغ نگارستان


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – فریبا خانی:
مگر ما چند اردیبهشت داریم؟ مگر در سال چند بهار و چند روز بارانی داریم؟ پس بیایید از این روزهای خوب پیش‌رو لذت ببریم و بیش‌تر کشف کنیم.

مثلاً در این روزهای زیبا می‌توانید به باغ‌موزه‌ها بروید و از دیدن باغ‌های زیبای ایرانی لذت ببرید. ما این بار به باغ‌موزه‌ی نگارستان می‌رویم.

این باغ و بنا یكی از قدیمی‌ترین بناهای تهران است كه در سال ۱۲۲۲ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار به سبك كلاه‌فرنگی‌ساخته شده است.

بنای قدیمی باغ، سرنوشت و داستان‌هایی طولانی پشت سر گذاشته است. این باغ به این علت نگارستان نامیده شده که در یکی از اتاق‌های عمارت آن تعداد زیادی تابلو نقاشی (اغلب پرتره) به نمایش درآمده بود. این تابلوها به‌دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش، میرزا بابا نقاش و عبدالله‌خان نقاش‌باشی کشیده شده‌ بود.

اتفاق‌های تاریخی متعددی در این باغ رخ داده که برخی از آن‌ها عبارتند از تاج‌گذاری محمدشاه، كشته شدن میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، وزیر محمدشاه، در زیرزمین عمارت دلگشا، تأسیس نخستین مدرسه‌ی فلاحت(كشاورزی) در زمان مظفرالدین‌شاه، تأسیس مدرسه‌ی صنایع مستظرفه در زمان وزارت ابراهیم حکیم‌الملک و به ریاست کمال‌الملک در سال ۱۳۳۴ هجری قمری (۱۲۹۵هجری خورشیدی) در عمارت حوض‌خانه و هم‌چنین انتخاب این مكان به‌عنوان محل دایمی دارالمعلمین و دانش‌سرای عالی در سال ۱۳۰۷هجری خورشیدی.

اولین فرهنگستان ایران در سال ۱۳۱۴هجری خورشیدی هم در اتاق شورای دانش‌سرا در این باغ شکل گرفت. جالب است بدانید در آن زمان پروین اعتصامی، شاعر بزرگ، به‌عنوان مدیر كتاب‌خانه‌ی دانشكده‌ی ادبیات مدتی در این باغ كار كرده است.

دو عمارت عالی باغ، عمارت دلگشا و تالار قلمدان نام دارند. اتاق‌هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در دو طرف ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد. این باغ دارای اتاق‌های متعدد، چهار تالار، کتاب‌خانه با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیربناست. تالارها با آینه‌کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌های باارزش مزین شده‌است.

در موزه‌ی كمال‌الملك نقاشی‌های كمال‌الملك و نسل اول و دوم شاگردانش را می‌بینیم. هنرمندانی که آثارشان در این مجموعه گرد آمده عبارتند از: ابوالحسن صدیقی، آرشاک، اسکندر مستغنی، اسماعیل آشتیانی، جعفر پتگر، جمشید امینی، حسنعلی وزیری، حسین شیخ، حسینعلی مؤیدپردازی و… در این موزه می‌توان با آثار و قدم‌های نخست نقاشی پیشرو ایران آشنا شد.

در بخشی از باغ نگارستان هم نمایشگاهی از كارهای سوسن قائم‌مقام برپاست كه كودكان و نوجوانان را در حالت‌های شاد به‌تصویر كشیده است. خود او می‌گوید: «متأسفانه فضاهای نمایشگاه‌ها و كارهایی كه می‌بینیم بسیار غمگین است و من می‌خواستم به فضای كودكان نزدیك شوم و با تكنیك‌های خودم آن‌ها را در تصاویر شاد نشان دهم.»

این هنرمند با تركیب مینیاتور، نقاشی و گرافیك كار می‌كند. سوسن قائم‌مقام در كارنامه‌ی خود تجربه‌ی فعالیت روزنامه‌نگاری و گرافیك مطبوعاتی را نیز دارد. او هم‌زمان با نمایشگاهش در این باغ برای كودكان و نوجوانان كلاس آموزش نقاشی گذاشته است.

آب‌نماهای زیبا، درختان و گلدان‌های متنوع و شمعدانی‌ها فضای خوشایندی به باغ‌موزه می‌دهند. می‌توانید در این موزه مجسمه‌ی فردوسی را هم ببینید. این مجسمه به‌دست هنرمند فرانسوی به نام «لورنزی» در سال ۱۳۱۳ هجری خورشیدی ساخته شده است. داستانش این است كه در فرانسه ۴۱۰ نفر از دانشجویان ایرانی هر کدام چند فرانک روی هم گذاشتند و مجسمه‌ای از فردوسی ساختند و به ایران فرستادند.

این باغ موزه بخش‌های مختلفی دارد مثل مجموعه‌ی مجسمه‌های مینیاتورهای مردم‌شناسی جهانگیر ارجمند كه در بهمن‌ ۱۳۹۱ آن‌را به باغ نگارستان دانشگاه تهران اهدا كرد. در موزه‌ی مرحوم روح‌الامینی، مردم‌شناس، با مجموعه‌ی عكس‌های ایشان از كاشت و برداشت گندم و تولید نان آشنا می‌شویم.

فضای بی‌نظیر باغ را نمی‌توان فراموش كرد. حوض‌های ستاره‌ای، حوض مستطیل پر از ماهی‌های قرمز، نیلوفران آبی و صدای پرنده‌هایی كه در این باغ زیبا روزگار سپری می‌كنند بی‌نظیر است.

این باغ در میدان بهارستان، خیابان دانش‌سرا قرار دارد و البته دوشنبه‌ها تعطیل است.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب اردیبهشت در باغ نگارستان در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :اردیبهشت در باغ نگارستان
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a8%d9%87%d8%b4%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%ba-%d9%86%da%af%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده Ž
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :